South Peninsula Inter-School Film Festival Awards

7H6A7084

Here is the list of Awards, Winners and Nominees in each category for the South Peninsula Inter-School Film Festival of 2018.

Best Story

WINNER: Sarah Mitchell from Fish Hoek High for the film “The One

NOMINEE: Ayabonga Ntoba from Sinako High for the film “Trouble in Paradise

NOMINEE: Talon Adams from Simon’s Town High for the film “Talent & Skill

Best Screenplay

WINNER: Talon Adams from Simon’s Town High for the film “Talent & Skill

NOMINEE: Sarah Mitchell from Fish Hoek High for the film “The One

NOMINEE: Prince Museka from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

Best Crowd Scene

(only one nominee and winner)

WINNER: Sarah Mitchell from Fish Hoek High for the film “The One

Best Genre Moment

WINNER: Talon Adams from Simon’s Town High for the Noticeboard Scene in “Talent & Skill

NOMINEE: Ayabonga Ntoba from Sinako High for “This child is pregnant” Scene in “Trouble in Paradise

NOMINEE: Sarah Mitchell from Fish Hoek High for the “Rule # 2” Scene in “The One

Best Music Contribution

(only two schools contributed music for their films)

WINNER: Yeko Siyolise & Zintle Mcingana from Masiphumelele High for the film “I Am Enough

NOMINEE: Decent Moyana from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

 Best Director

WINNER: Talon Adams from Simon’s Town High for the film “Talent & Skill

NOMINEE: Ayabonga Ntoba from Sinako High for the film “Trouble in Paradise

NOMINEE: Prince Museka from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

Best Producer

WINNER: Christopher Hanger from Fish Hoek High for the film “The One

NOMINEE: Decent Moyana from Simon’s Town High for the film “Talent & Skill

NOMINEE: Thakira Mohammed from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

Best Camera Department

WINNER: Jamela Chivurani & Dorian Boloney from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

NOMINEE: Lufefe Kwayinto from Sinako High for the film “Trouble in Paradise

NOMINEE: Nande Ngxoxo from Fish Hoek High for the film “The One

Best Sound Department

WINNER: Enrico Meyer & Brandon Botes from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

NOMINEE: Sipho Joars & Sonwabise Tyala from Sinako High for the film “Trouble in Paradise

NOMINEE: Gabriel Bernstein & Jack Donnelly from Fish Hoek High for the film “The One

Best Art Department

WINNER: Ashwin Williams from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

NOMINEE: Samkelisiwe Mtsholana from Masiphumelele High for the film “I Am Enough

NOMINEE: Gabriella Lups & Kate Wannenburgh from Fish Hoek High for the film “The One

Outstanding Student Participation

WINNER: Ayla Engelbrecht from Fish Hoek High for her role as Continuity on the film “The One

WINNER: Ayabonga Ntoba for her determination to represent Sinako High in the film festival.  Her film: “Trouble in Paradise

Best School Participation

WINNER: Liaison Teacher: Simpiwe Nondwayi from Masiphumelele High for the film “I Am Enough

NOMINEE: Liaison Teacher: Duncan Mackenzie from Fish Hoek High for the film “The One

NOMINEE: Liaison Teacher: Sharon Moller from Simon’s Town High for the film “Talent & Skill

Best of the Festival

WINNER: Talon Adams from Simon’s Town High for the film “Talent & Skill

NOMINEE: Prince Museka from Ocean View High for the film “The Innocent Shot

NOMINEE: Sarah Mitchell from Fish Hoek High for the film “The One

 

Congratulations to all nominees & winners!

Pictured above are Prince Museka, Talon Adams and Sarah Mitchell (L-R).